4.8 C
Novi Pazar

Bike club Austrija: Cilj nam je odvoziti od Beča do Srebrenice i odati počast žrtvama genocida

Published:

 

Korona virus donio je mnoge novine u životima ljudi, ali za Bošnjake iz Beča i okoline izrodio je jednu novu ideju koja je zaživjela kroz klub. Naime, u želji da se fizička aktivnost pojedinaca koji vole vožnju biciklima podigne na veći nivo, jedna grupa Bošnjaka iz Bosne i Sandžaka došla je na ideju oformiti “Bike club Austrija”. U početku su vozili kraće rute, a onda se rodila ideja za nešto mnogo veće – od austrijske prijestolnice Beča odvoziti sve do Srebrenice, gdje će klanjati dženazu i odati počast svim nevino stradalim žrtvama rata u tom dijelu Bosne i Hercegovine. Za našu televiziju govorio je Aladin Mujović, član ovog kluba, koji je predstavio ideju kroz koju se određeni broj Bošnjaka okupio.

“Naš klub je formiran prije 2 godine, gdje je vrhunac aktivnosti dostignut u samoj pandemiji korona virusa. Ljudi u tom periodu su imali više potrebe i mogućnosti za većom aktivnošću u ovom slučaju za vožnjom bicikala, još ako uzmemo u obzir da Beč kao grad nudi velike mogućnosti za bicklizam, ovo se svima činilo kao idealna rekreacija.
U potražnji za rekreacijom kao i druženjem formira se određeni klub članova Bošnjaka sa prostora BiH i Sandžaka i taj broj članova raste i do dan danas. Toliko raznih profila ljudi u klubu doprinosi tome da svakodnevno organizujemo male rute vožnje, a zatim se svi zajedno sastajemo najčešće vikendom i odrađujemo lične fizičke sposobnosti na primjer brzim tempom pored Dunava, nekad brdima iznad Beča, šumama, neravnim površinama i tako dalje. Poseban naglasak i zašto vam uopšte predstavljamo naš “Bike club” jeste trenutna realizacija velikog projekta pod nazivom “Bicklistički maraton Beč – Srebrenica”. Ono što čini poseban izazov u ovom projektu je da se 20-ak učesnika maratona voze 8 dana uzastopno, 1000 kilometara, kroz 4 države. Sa jakom željom, pored jakog psihičkog i fizičkog napora, želimo da ovom jedinstvenom prilikom budemo prisutni dženazi stradalima i tako odamo počast svim nevinim žrtvama Srebrenice 11. jula u Potočarima, a naravno sa parolom da se nikad ne ponovi i ne zaboravi. Ovom prilikom želim da se zahvalim svim sponzorima u realizovanju ove priče. Najprije ambasadoru BiH u Beču dr. Kemalu Kozariću, gradonačelnicima širom Bosne, klubu ekstremnih sportova “Limit” sa kojima smo u kooperaciji projekta, svim popratnim medijima, gdje, naravno ne izostavljam vašu televiziju Sandžak i ovom prilikom vam se zahvaljujem što ste nam dopustili kao vrlo aktivna medijska kuća da predstavimo ovaj hajirli čin. Mahsuz selam ispred svih naših članova i aktivista za lijepi Sandžak”, kazao je Aladin Mujović.

SANA – Hamza Škrijelj
FOTO: SANA

Povezani članci

NEW LIFE TURIKEY

spot_img

PANORAMA FITNES & SPA

spot_img

TAKO

spot_img

TAMTAM DJEČIJA KONFEKCIJA

spot_img