29.1 C
Novi Pazar

Naše društvo zbog predrasuda nije spremno prihvatiti različitosti

Array

Published:

 

Studenti Departmana za pedagoško-psihološke nauke Internacionalnog univerziteta proveli su anketu koja je pokazala stavove građana Novog Pazara o djeci s teškoćama u razvoju. Rezultati na pitanja koliko su ih spremni prihvatiti u društvu nimalo ohrabrujući, nažalost

 

Ispitanici su pokazali svoju informisanost da znaju da postoje razvojne teškoće, kao I da postoje institucije koje se bave s ovim problemom, ali da nisu I dalje spremni da ta djeca budu dio nas, da budu dio velikih odluka I da ih uključimo u normalno funkcionisanje kao što bi to trebalo prema programu inkluzije, kaže Merima Beganović studentica Departmana za pedagoško-psihološke nauke UNINP

Kada znanje bude prioritet svima nama onda će neminovno doći do prihvatanja različitosti.

-U velikoj mjeri jer naše društvo zbog predrasuda nije spremno da prihvati različitosti među nama. Vjerovatno jer nismo upoznati s razvojnim teškoćama I kao društvo ne znamo koje su mogućnosti djece s razvojnim smetnjama, ističe prof. Binasa Šabanović

Organizacijom tribine i obilježavanjem Svjetskog dana osoba s Daunovim sindromom pokazuju da se prave koraci.

-Možda su ti koraci spori i možda ne prave potrebe I mogućnosti koje zaista društvo nama nameće ali svakako važan je stav I važne su aktivnosti pojedinaca, ističe doc. dr. Amela Muratović, dekanesa.

 

Povezani članci

NEW LIFE TURIKEY

spot_img

PANORAMA FITNES & SPA

spot_img

TAKO

spot_img

TAMTAM DJEČIJA KONFEKCIJA

spot_img