32.5 C
Novi Pazar

Omladinci iz Prijepolja i Priboja posjetili Novi Pazar

Array

Published:

U okviru aktivnosti Mreže mladih Medžlisa Islamske zajednice Prijepolje i Priboj, organiziran je jednodnevni edukativni izlet omladinaca sa ciljem da se omladina upoznaje sa odeđenim znamenitostima sandžačkih gradova.

Prvi grad koji su posjetili bio je Novi Pazar gdje su ih u ime domaćina primili predstavnici Mreže mladih Medžlisa Islamske zajednice Novi Pazar.

Koordinator Medžlisa Islamske zajednice Novi Pazara upoznao je omladince sa radom Mreže mladih, naglašavajući značaj postojanja ove organizacije.

„Omladina u Novom Pazaru je u velikom iskušenju i postoje razne organizacije koje se bave prikupljanjem omladine i radom sa omladinom, ali Mreža mladih koja djeluje pod pokroviteljstvom Mešihata Islamske zajednice u Srbiji ima jedina legitimitet da sa omladinom radi na vjerkom obrazovanju, na kulturnom identificiranju kao musliman i kao Bošnjak. Zato mi svaki naš projekat radimo temeljno, radimo sažeto, kako bi mogli na što bolji način privući omladinu i na najljepši način raditi sa njima.“, istakao je Hilmo Ljajić

Predsjednik Mreže mladih Ammar Nuhambaših istakao je da omladina treba da se trudi da što više stiče nauku i znanje, kako bi se svojim znanjem branili od svih današnjih iskušenja.

„Danas u našem vremenu u kojem živimo, omladina treba da odigra ključnu ulogu u našem društvu kada su u pitanju čuvanje naše vjere, našeg identiteta, naše kulture i naše nacije. Da bi omladina to mogla, prvo ona mora da bude svjesna, nakon toga da mijenja društvo. Omladina će biti svjesna upravo edukacijom i traženjem znanja i to je ono što mi ovdje pokušavamo da sprovedemo kroz Mrežu mladih. Nama je cilj da što više edukujemo omladinu, da ih edukujemo vjerski, nacionalno, kulturno, da to postanu svestrane ličnosti koje će biti poput pravih svetiljki u našem društvu. Treba da se trudimo da što više stičemo nauku i znanje, kako bi se svojim znanjem odbranili od svih iskušenja.“

Muftija sandžački hfz. Abdurrahman ef. Kujević naglasio je da su od svih kategorija ljudi, najvažniji mladi ljudi.

„Mladi ljudi su uvijek bili oslonac, temelj i pokretačka snaga svih pozitivnih procesa. Kada pogledamo one ljude koji su stali uz Allahove poslanike, a posebno uz poslednjeg Poslanika Muhammeda s.a.w.s. vidjet ćemo da se radi o dječacima i djevojkama koji nisu koristili mnogo kalkulator, već su stali uz istinu, stali su uz Božijeg Poslanika Muhammeda a.s. i na taj način promijenili svijet na dobro, promijenili svijet na bolje. Ono čemu nas vjera uči jeste savršen i perfektan odnos prema svemu i to želim da podvučem svima nama, a posebno vama mladim ljudima, vama koji ste naša budućnost i naša nada.“

Koordinatori Mreže mladih za Prijepolje i Priboj naglašavaju da su ovakvi susreti najbitniji zbog upoznavanja djece iz različitih gradova.

„U planu naših aktivnosti jeste upoznavanje sa članovima Mreže mladih Medžlisa Novi Pazar, upoznavanje sa određenim kulturnim znamenitostima koje ovdje možemo da obiđemo u Novom Pazaru i prosto da se razvija kultura kod djece da imaju naviku da utuju, da upoznaju dio svoje tradicije, svoje kulture i da imaju priliku da upoznaju ono što ih okružuje u okrugu njihovih gradova i opština gdje žive. Mi se nadamo da će ovo tek početak jednog uspješnog projekta. Mi smo danas ovdje imali polaznike prijepoljske gimnazije, tehničke i ekonomske škole. Nismo nažalost bili u prilici da sve njih povedemo zbog ograničavajućih okolnosti ali trudit ćemo se da u budućnsoti imamo redovne jednodnevne izlete i u drugim gradovima, kako bismo se upoznali i družili.“, kazao je koordinator Mreže Mladih Prijepolje Alen ef. Duraković

„Cilj ovih ovakvih okupljanja jeste da se djeca međusobno zbližavaju, da se međusobno upoznaju, da ono što njima nedostaje u Priboju osjete ovdje u Pazaru, a to je onaj duh bošnjačke tradicije, duh bošnjačke kulture, duh naše lijepe islamske vjere. Oni djelimično to imaju kod nas u Priboju, ali nemaju sa većinskim stanovništvom priliku da osjete taj duh svog na svome. Tom prilikom smo jako lijepo dočekani u centru Altun Alem i centru Gazi Sinan-beg, gdje su djeca imala priliku da se predstave, da vide da funkcionišu i djeca iz drugih Medžlisa kroz sistem i institucije Islamske zajednice. Svakako da je cilj da odgojimo jednu zdravu generaciju koja će ponijeti emanet dostojanstveno, kako su nam to i naši prethodnici ostavili. Učenici su iz pribojske gimnazije, mašinsko-elektrotehničke škole i ekonomske škole u Priboju.“, istakao je koordinator Mreže mladih Priboj Omer ef. Hodžić

Povezani članci

NEW LIFE TURIKEY

spot_img

PANORAMA FITNES & SPA

spot_img

TAKO

spot_img

TAMTAM DJEČIJA KONFEKCIJA

spot_img