Insulinska rezistencija je stanje u kojem tijelo ne reaguje onako kako bi trebalo, hormon koji pankreas proizvodi, a koji je neophodan za regulisanje nivoa šećera u krvi. Nažalost, ona je začetnik mnogih hroničnih stanja, a na prvom mjestu dijabetesa, te je treba držati pod kontrolom kvalitetnim planom ishrane i vježbanjem.
Kako dolazi do pojave insulinske rezistencije i kako je možemo kontrolisati, govori dr Selma Bihorac, specijalista higijene.
“Dolazi do neadekvatnog lučenja insulina, jer se čestim obrocima, kao što su slatkiši i grickalice, dolazi do prekomjernog lučenja insulina koji će u datom trenutku napraviti zbrku na nivou ćelija gdje će se receptori, za koje on mora da se veže, umoriti i u jednom trenutku će zaključati vrata”, rekla je ona.
Iako glukoza, kaže Bihorac, može da bude u redu, insulin kod insulinske rezistencije može da dostigne visoke vrijednsoti.
“Čuva, daje onoliko koliko je potrebno da bude glukoza u krvi. Naravno, sve vrijeme zaustavlja razgradnju masti jer ima prioritet da se glukoza troši za dobijanje energije”, dodala je ona.
Često lahko dobijanje telesne težine i nakupljanje masnog tkiva oko struka može biti jedan od pokazatelj postojanja insulinske rezistencije.
Oni koje imaju insulinsku rezistenciju, potrebno je da to shvate ozbiljno, jer ukoliko se ne pridržavaju pravilne ishrane, terapije i fizičke aktivnosti, vremenom će preći u dijabetes, poruka je ljekara.
SANA-A. Alić
The post Insulinska rezistencija (ne) može da pređe u dijabetes? first appeared on SANA.
The post Insulinska rezistencija (ne) može da pređe u dijabetes? appeared first on SANA.