Planina Rogozna bogata je različitim rudama i mineralima s velikim geonasljeđem. Da bi se spriječila zagađenje dođe li do eksploatacije neophodno je poštovati savremene standarde
–Pogotovo ako se ne primjenjuje novi način eksploatacije gdje se vodi računa o životnoj sredini. Da li je u pitanju površinska ili dubinska eksploatacija. Ako su koncentracije rude u površinskom sloju, znači u vidu pečurke, tu se vrši površinsko rudarenje a ako je u obliku žica vrši se dubinsko iskopavanje, ali u oba slučaja javlja se mnogo jalovine, kaže prof.dr. Selim Šaćirović prof. geonauka
Apeluje, ukoliko dođe do eksploatacije
–Na lokalnu samoupravu da vodi računa i utječe na nadležna ministarstva i na sve institucije zadužene za tu oblast da maksimalno brinu o prirodnim resursima, životnoj sredini i humanoj ekologiji.
Ističe i da je neophodno raditi na edukaciji stanovništva o zaštiti životne sredine
–Od obdaništa govoriti da su rijeke žile kucavice I da je to život. Vazduh, voda, zemljište, bez toga nema života. Mi sami zagađujemo, bacamo, uništavamo svoju rijeku koja nizvodno od Novog Pazara prelazi treću klasu I ide ka četvrtoj klasi.
Rijeke, kaže, smrde na otvorenu kanalizaciju a krivac za to je upravo čovjek
The post Dođe li do rudarenja na Rogozni treba primijeniti nove načine eksploatacije za zaštitu životne sredine first appeared on SANA.
The post Dođe li do rudarenja na Rogozni treba primijeniti nove načine eksploatacije za zaštitu životne sredine appeared first on SANA.