Često se sa osmjehom podsjetimo svojih igara, zanimljivih automobila, lutkica i lopti. I ako bi mnogi rekli da su to samo lijepa sjećanja, savremeni psiholozi tvrde da igračke imaju veliki uticaj na naše obrazovanje i razvoj.
Psiohološkinja Irma Tutić kazala da igračke imaju veliku moć, unapređuju djetetove sposobnosti i vještine i pripremaju ga za život.
“Istraživanja koja su sprovedena od strane psihologa u Kolumbiji pokazala su da djeca koja posjeduju manji broj igračaka skonija su da bolje koriste svoju maštu i da se kreativno izražavaju. Također, studije su pokazale da ona djeca koja imaju manji broj igračaka bolje koriste dostupne resurse za stvaranje novih i inovativnijih igara”, kazala je Tutić.
Roditelji danas mogu sa mališanima izabrati edukativne i korisne igračke. Vaspitačica Elmina Radončić istakla da igračke možemo podijeliti na period odrastanja djeteta.
“Kada posmatramo dijete dok se igra i kada kroz kvadrat provlači kockicu, ne možemo zaključiti da je to obična igra, već po izrazu i licu djeteta vidimo da je ozbiljna igra, a dijete na taj način u svojoj glavi sakuplja informacije i motoričke vještine koje će mu biti od korisiti za život”, riječi su Radončić.
Većina roditelja je stava da veliki broj igračaka može razmaziti dijete. Međutim, prema riječima stručnjaka ta konstatacija ne mora biti uvijek tačna.
“Mnogi faktori utiču na razmaženost djeteta. Prije svega treba obratiti pažnju na stil roditeljstva. Broj igračaka je samo jedan faktor koji može uticati na to da se dijete osjeti razmaženo. Ono što su istraživanja sugerišu, jeste da broj igračaka može uticati, na to, da dijete postane manje zadovoljno onim što posjeduje i da cijeni ono što ima, te u tom smislu možemo reći da je razmaženije”, objasila je psihološkinja.
AKTIVNA DJECA SU ZDRAVA DJECA
Bez obzira na interesovanja, sposobnosti i mogućnosti djeteta, fizička igra pomaže da izoštri reflekse, kontroliše svoje kretanje, jača mišiće, pa čak i da se poboljša gustina kostiju.
“To su trotineti i roleri te na taj način dijete se osposobljava za budućnost i stiče različite vrste motoričkih vještina koje će mu kansije koristiti”, poručila je Radončić.
Odlučivanje o broju igračaka i koje zadržati za svoje dijete može biti izazovno za roditelje. Prije svega treba obratiti pažnju na interesovanje djeteta i razumeti njegove interese.
“Roditelj treba uvideti šta je to važno za njegovo dijete i koje igračke pričinjavaju zadovoljstvo njegovom djetetu. Ako je ono odraslo, svakako da ga treba uključiti u taj proces, jer to može učiniti da se ono osjeća odgovorno”, napomenula je Tutić.
Vaspitačica Elmina Radončić istakla da aktivnost djeteta počinje od prve do treće godine.
“Tu se javljaju ogromna interesovanja, pojava igračaka koje dijete može da koristi u tom periodu, za igračke koje su pokreću kao što su autići, zatim one koje može da slaže poput kockica koje mogu biti od drveta ili plastike”, dodala je ona.
Igračke omogućavaju djeci da istražuju kreativnost i bolje izraze svoje emocije. Bilo da se dijete igra uloga sa različitim likovima i kostimima.
“Ukoliko roditelj odabere igračke koje postiču maštu i kreativnost, svakako, dijete može biti produktivnije i u tom smislu i za ono zašta je nadareno”, zakljula je Tutićć.
Djeca vremenom gube interesovanje za pojedine igračke, što je sasvim prirodno. Prema tome, dobro razmislite prilikom sledeće kupovine o uzrastu i interesovanjima svog mališana i izaberite zabavnu, bezbijednu i jedinstvenu igračku koju će voleti. Sjetite se, jedinstvena igračka je bitan učesnik u razvoju zdravog i srećnog djeteta.
SANA-A. Alić
The post Kognitivni razvoj djece– edukativne igračke za bolje pamćenje? first appeared on SANA.
The post Kognitivni razvoj djece– edukativne igračke za bolje pamćenje? appeared first on SANA.